POTJERNICA

DRŽ'TE LOPOVE !!!!

Ovu akciju sam pokrenuo 19. marta 2008. Nakon više od godinu dana, pošto je promijenjena rukovodeća garnitura u banjalučkom aeroklubu "Sveti Ilija", 22. aprila 2009 (zanimljivo, na dan oslobođenja Banaluke), dva sarajevska Blanika, YU-5334 i YU-5382 su pušteni iz zarobljeništva u mraku hangara u Zalužanima i predati Kuli i Irfanu. Blanici su u stanju  koje je teško opisati, a da vam puls ne poraste i ritam disanja ne ubrza i da se ne upitate KO SU TI LJUDI KOJI SU MOGLI DA URADE TAKO NEŠTO JEDRILICAMA, kao da su one nešto skrivile?

Čestitam ljudima iz Aerokluba "Sveti Ilija" koji su pomogli da Blanici budu vraćeni, a doživotna ljaga i sramota onima koji su ih sve ove godine skrivali i divljački ih ostavili da propadaju.

Vraćanjem ta dva Blanika, priča o krađi sredstava Aerokluba Sarajevo nikako nije završena. Za još PET LETILICA ne znamo gdje su. Zato

OBJAVLJUJEM POTJERNICU

Traže se u komadu ili u dijelovima:

1. Jedrilica CIRRUS YU-4264 S/N 185

2. Jedrilica VUK-T YU-4417 S/N 341

3. Motorna jedrilica GROB G109B YU-6012 (skršen, ali se traže ostaci koji su bili uskladišteni u našoj radionici)

4. Avion UTVA-75 YU-DHI S/N 3194

5. Avion UTVA-75 YU-DEP S/N 3109

One koji imaju bilo kakve informacije, molim da ih proslijede meni. Obećavam da izvor nikome neću otkriti ako to bude traženo. Uostalom, hotmail adrese je nemoguće upratiti.

Dobivene informacije ću trenutno proslijediti Aeroklubu Sarajevo.

Imam informacije da OBJE UTVE LETE! Pošto sam ih čuo samo iz jedne ruke, ne mogu ih iznositi ovdje. Hajde da i ostale lopove istjeramo iz šume pa da vrate ukradeno.

Inače, prvobitni tekst akcije "DRŽ'TE LOPOVE" je bio:

- 19. mart 2008.    DRŽ'TE LOPOVE !!!!

U neka davna vremena, kada se znalo ko je raja, a ko je šupak i kada se to glasno kazivalo, bio je jedan krasan aeroklub, koji je ponosno nosio ime drugog partizanskog pilota i koji su vodili sve sami prvoligaši: Ivo Čavar, Ljubiša Knežević, Viktor Kupljenik, Đevenica ... Naravno, riječ je o Aeroklubu "Rudi Čajavec" iz Banja Luke. Na koji god sportski aerodrom da sam slijetao, osjećao sam se kao da dolazim na Butmir, ali kada sam slijetao u Zalužane, osjećao sam se kao da dolazim kući. To je zaista bilo nešto posebno.

Aeroklub "Rudi Čajavec" je nestao, a u Zalužanima postoji aeroklub "Sveti Ilija", koji vode Nikola B, Igor R, Mirko M, Nikola D, Duško G. i Radenko D. (ovako stoji na njihovom web sajtu). Iako je ime malo neuobičajeno, TO JE IPAK SAMO IME! Taj Ilija je proklamovan svecem, tj. beatificiran, valjda zato što je bio pošten čovjek. Poštenje i dobar glas NIKAKO NISU PRELAZNI, i jedno i drugo se mora zaslužiti.

A ljudi iz Aerokluba "Sveti Ilija" ga NISU ZASLUŽILI!

Danas sam saznao da se u njihovom hangaru na Zalužanima nalaze jedrilice koje su 1992, u vrijeme kada su otvorili vrata ludnica i ludake pustili da slobodno šeću među narodom, odvedene sa Butmira i prebačene u Zalužane, kao bajagi da se sačuvaju od razaranja. To "kao bajagi" naravno da stoji, jer da nije tako, davno bi bile vraćene Aeroklubu Sarajevo, ako ne cijele letilice, onda bar njihovi ostaci, palica, ID plocica sa instrument table i brojka sa repa, da stoje u nekoj vitrini i da podsjećaju da se na ovoj planeti nekad lijepo živjelo.

Htjeli su da izgledaju kao dobročinitelji. Neće moći. Lopov vazda ostaje lopov. A kradljivcima bilo koje vrste u sportskom vazduhoplovstvu nikada nije bilo mjesta. Ne mogu kazati da ih nije bilo, eto mi smo za sve moje godine u Aeroklubu Sarajevo imali jedan slučaj krađe.

Da Bog sačuva i oprosti!

-Reagovanja možete pogledati ovde